biyometrik teknolojiyi nasıl tanımlarız ?

En temelde, biyometri en iyi şekilde şöyle açıklanabilir: biyolojik bir ölçümde olduğu gibi metriktir. Yani, biyometri biyolojik ölçümdür. Bu ölçümlerin birçoğunun benzersiz doğası sayesinde, biyometrik tanımlama için özellikle uygundur.

Parmak izleri, yüz ölçümleri, damarlarınızın yaptığı desenler ve hatta yürüme şekliniz tüm bu özellikler ve daha fazlası sadece size özgüdür.

Özellikle biyometri teknolojisinde devrim yapmış Ebrar teknoloji olarak biyometrik benzersizlikleri ölçen ve bunları kimlik doğrulamasına uygulayan teknolojilere odaklanıyoruz. Bazen bu, bir kapıdan geçmek için kullanmanız bazen kolluk kuvvetlerinin aranan suçluları ortaya çıkarması için kullanması anlamına gelir. Her durumda biyometri, kimlik ve sertifikalandırma ile ilgili her işlem söz konusu olduğunda yüksek düzeyde verimlilik ve güvence sağlar. Bu kapsamda ;

İris tanıma, Yüz tanıma, Parmak izi, Avuç içi, Damar tanıma, El biyometrisi gibi teknolojiler kullanılmaktadır.


İris tanıma

Yüz tanıma

Parmak izi

Avuç içi

Damar tanıma

El biyometrisi

Peki biyometrik teknolojide ideal kullanımlar nelerdir ?

Biyometrik teknoloji için çok sayıda uygulama alanı var ve daha fazlası sürekli olarak geliştiriliyor. Biyometrik kimlik doğrulama, çevrimiçi hesaplara veya kişisel donanıma (telefonlar, tabletler veya PC’ler gibi) paroladan daha iyi bir güvenlik sağlamak için kullanılabilir.

Bunun yanı sıra Ebrar teknoloji’nin yaptığı gibi bina ve kurum güvenliğinin bir çok noktasında aktif bir şekilde rol alabiliyor. Biyometri, finansal işlemlerin, özellikle ödemelerin kimliğini doğrulamak için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Sağlık hizmetlerinde doktorların ve klinisyenlerin hasta sağlık kayıtlarını daha iyi korumalarına yardımcı olan uygulamalar bile vardır.

Biyometri, kolluk kuvvetlerinin suçluları yakalamasına yardımcı oluyor ve hava alanlarımızı daha güvenli hale getiriyor; okullarda öğle yemeği sırasının hızla ilerlemesine yardımcı olmaktan tutun , okul gezilerinde öğrencilerin kaybolmamasını sağlamaya kadar; Biyometrik teknoloji, her gün biraz daha bizi bilim kurgu dünyasında görebildiğimiz ütopik teknolojiye biraz daha yaklaştırıyor.